top of page
mosquito_PNG18159_edited.png

Türkiye'de de görülmeye başlanan Aedes cinsi sivrisinek hakkında bilgi edinin.

*Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tedavi amaçlı olmayıp, bilgi amaçlıdır.

 

Son yıllarda Türkiye'de de görülmeye başlanan Aedes cinsi sivrisinekler, görülme oranlarının artmasıyla birlikte sık sık

medyada da yer alan haberlere konu olmaktadır. Birçok türü bulunmasına rağmen Zika Virüs'ü taşıyan türleri genelde

Aedes Aegypti ve Aedes Albopictus 'tur. 

Aedes cinsi nasıl anlaşılır?

Aedes cinsi, diğer türlerden farklı olarak siyah beyaz bacak renkleri, daha iri gövde yapısı ve daha yavaş hareket etmesiyle bilinmektedir. Ayrıca gündüz ısırmayı tercih ederler. Yapılan gözlemlerde, Aedes cinsi sivrisinek ısırığının, diğer bilinen sivrisinek ısırıklarına göre daha uzun kaşıntı ve kızarıklığa sebebiyet verdiği ve ayrıca kişiden kişiye değişmekle birlikte kızarıklığın daha uzun süre ciltte kaldığı tespit edilmiştir. 

Aedes cinsi sivrisinekler hastalık bulaştırır mı?

Aedes'ler özellikle Zika virüsünün taşıyıcısı olarak bilinmekle birlikte, Chikungunya ve Dengue hastalıklarını da taşırlar. Zika virüsünü enfekte olmuş insandan başka bir insana taşıma yoluyla bulaştırırlar.

Zika Virüsü belirtileri nelerdir?

Zika Virüsü' ne yakalanan vakalardan %25 'i, semptom gösterir. Ateş, bulantı, gözlerde kızarıklarık ve eklem ağrıları şeklinde belirtileri olmakla birlikte, klinik tanı ve kan testleriyle tespit edilir.

Zika Virüs'ü hakkında detaylı bilgi için: https://www.seyahatsagligi.gov.tr/site/HastalikDetay/Zika-Virüs-Hastaligi 

Zika Virüsü'nden korunmanın yolları nelerdir?

Aedes cinsinin taşıdığı bilinen Zika Virüs'e karşı aşı veya benzeri bir korunma yöntemi bulunmamaktadır. Korunma yöntemleri bireyseldir. Uzun kollu ve açık renk giysilerin tercih edilmesi, cibinlik kullanılması gibi önlemler yanında sinek kovucu losyonların kullanılması önerilir.

Zerobite Bitki Özlü Sinek ve Kene Kovucu Sprey,  Aedes cinsi sivrisineklere karşı etkili midir?

Evet, Zerobite Sprey'i Aedes cinsi sivrisineklerden korunmak için kullanabilirsiniz. Yapılan klinik deneylerde Zerobite Sprey'in Aedes Aegypti türüne karşı 4 saat süreyle etkili olduğu kanıtlanmıştır. Zerobite Sprey'i kullanmadan önce etiketi mutlaka okuyun ve spreyi, vücudunuzun açıkta kalan tüm kısımlarına uyguladığınızdan emin olun. Terleme veya su gibi sıvıların temasından sonra uygulamayı yenileyin.

bottom of page